UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

 

Aquahobby AQUA SOIL

PODŁOŻE NA BAZIE ZIEMI OGRODOWEJ DO AKWARIUM ROŚLINNEGO

 • Długotrwale odżywia rośliny
 • Stymuluje ukorzenianie roślin
 • Ułatwia utrzymanie niskiego pH wody
 • Dostarcza humus ograniczający wzrost glonów
 • Poprawia jakość wody
 • Do stosowania pod dowolnym żwirem i podłożem aktywnym
 • Stworzony z naturalnej ziemi ogrodowej

W rzekach i jeziorach rośliny mają ciągły dostęp do składników odżywczych dzięki którym mogą prawidłowo się rozwijać. Akwarystyka to dziedzina w której nieustannie dążymy do stworzenia akwariów gdzie mają panować warunki zbliżone do tych jakie spotkać można w naturze. Nic tak bardzo nie zbliża do natury jak zastosowanie naturalnego podłoża które zostało stworzone z wykorzystaniem naturalnej gleby i torfów.

Substrat AQUA SOIL to gotowa mieszanka zapewniająca pełne i długotrwałe odżywianie roślin wodnych w akwariach roślinnych. Akwaria oparte o nasz substrat funkcjonują prawidłowo nawet przez 6 lat. Substrat ten można stosować zarówno w zbiornikach typu LOW-TECH jak i HIGH-TECH. Aquahobby AQUA SOIL to sprawdzona receptura i najwyższa jakość składników użytych do produkcji mieszanki.

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ SUBSTRAT AQUA SOIL?

Podłoże to najważniejszy element w akwarium roślinnym, to ono ma największy wpływ na to jak będą rozwijały się rośliny i decyduje o tym czy akwarium będzie łatwe w utrzymaniu. Wielu akwarystów - a w szczególności tych początkujących - uważa że za podłoże wystarczy zwykły żwir, a rośliny będą się rozwijały dzięki nawozom podawanym do słupa wody. Niestety takie podejście jest błędne i szybko okazuje się że akwarium trzeba restartować. Surowy żwir nie ma właściwości buforujących przez co nawozy podawane do akwarium mogą być bardzo łatwo przedawkowane lub w drugą stronę - przy odrobinie nieuwagi - szybko można zagłodzić rośliny. Takie akwarium często jest niestabilne i a ich właściciele nieustannie muszą walczyć z glonami.

Zastosowanie substratu AQUA SOIL pod żwirem stabilizuje akwarium i powoduje że rośliny nie tylko są odżywiane dokorzeniowo, składniki pokarmowe przenikają do słupa wody dzięki czemu rośliny są nawożone również dolistnie. Dozowanie nawozów w płynie w takim zbiorniku jest jedynie czynnikiem dodatkowym, wspomagającym działanie podłoża jeśli w akwarium znajduje się duża ilość szybko rosnących roślin. W akwariach typu Low-Tech na naszym substracie nawożenie do słupa wody często w ogóle okazuje się zbędne.

Substrat AQUA SOIL jest bezpieczny dla mieszkańców akwarium.

 

SKŁAD MIESZANKI

Substrat AQUA SOIL zawiera:

 • jakościową ziemię, która jest ogromnym bankiem składników odżywczych
 • torf, który odpowiada m.in za obniżanie pH podłoża i wody oraz za dostarczanie związków humusowych (próchnica), które zapobiegają rozwojowi glonów i wspomagają wzrost roślin
 • węgiel aktywowany, który jest składnikiem buforującym nadmiaru składników odżywczych w podłożu
 • glinę proszkowaną, która jest cennym źródłem wielu makro i mikroelementów, a w szczególności żelaza
 • keramzyt, który dzięki swojej strukturze rozluźnia podłoże i zapobiega tworzeniu się stref beztlenowych. Na jego powierzchni osadza się również flora bakteryjna
 • dodatek makroelementów, których zwykle brakuje w tego rodzaju mieszankach.

 

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Substrat należy ułożyć na dnie zbiornika zachowując odstęp 2-3 cm od przedniej i bocznych ścianek zbiornika. Warstwa substratu powinna mieć grubość od 2 do 4 cm. Następnie całość należy przykryć dowolnym żwirem o granulacji od 1 do 3 mm. Warstwa żwirku powinna wynosić nie mniej niż 5 cm. W przypadku zbiorników High-Tech gdzie będzie występowało obfite nawożenie do słupa wody, zaleca się stosować drobniejszy żwir o granulacji od 1 do 1,5 mm. Zamiast żwiru można też użyć dowolnego podłoża aktywnego. Takie połączenie sprawdza się bardzo dobrze.

Na koniec delikatnie nalewamy wody jedynie do poziomu podłoża i możemy rozpocząć sadzenie roślin, aby później napełnić wodą całe akwarium.